A great man is one who collects knowledge the way a bee collects honey and uses it to help people overcome the difficulties they endure - hunger, ignorance and disease!
- Nikola Tesla

Remember, remember always, that all of us, and you and I especially, are descended from immigrants and revolutionists.
- Franklin Roosevelt

While their territory has been devastated and their homes despoiled, the spirit of the Serbian people has not been broken.
- Woodrow Wilson

И Срби у Америци стали су у одбрану светиња у Црној Гори

Најстарије српско добротворно друштво у САД, Српски народни савез од 1901. окупља наше сународнике и организује бројне манифестације – На „Српској ноћи” у Кливленду навијало се за кошаркаша Николу Јокића уз натпис „Не дамо светиње”

Двадесетих и тридесетих година прошлог века несреће у рудницима у Сједињеним америчким државама нису биле реткост, а у једној таквој је погинуло чак 400 рудара. Иако је већина Срба у то доба радила управо у рудницима, у овој несрећи нико од њих није страдао: погибија се догодила на дан Светог Николе, па је већина остала код куће да прослави славу. Тако је барем забележено у старим бројевима „Американског Србобрана“, најстаријег листа српских исељеника у САД који без прекида излази од 1906. године. Овог детаља се у разговору за „Политику” присетио Милош Растовић, координатор за културу Српског народног савеза у Америци, организације која такође баштини дугу традицију, основане управо због тога што догађаји попут описаног нису, нажалост, били реткост.

Велики број радника у рудницима и челичанама, није имао никакво здравствено осигурање, а тежина посла била је таква да су неретко умирали млади или у несрећама попут ове на Светог Николу. Желећи да повеже своје сународнике и обезбеди им заштиту и финансијску сигурност, Сава Хајдин из Питсбурга 1901. године путује за Њујорк, где већ тада знаменитом сународнику, Николи Тесли, излаже идеју о оснивању удружења које би омогућило Србима да осигурају себе и своје породице. Тако је основан Српски православни савез Србобран, који ће касније прерасти у Српски народни савез, чији је Тесла био почасни председник 1935. године, а Михајло Пупин шест година раније.

– Српски народни савез је најстарије српско добротворно друштво у Америци које обезбеђује животно осигурање и штедњу сагласно са потребама његових чланова. Он историјски помаже српске православне цркве, дечије црквене кампове, спортске, културне и друштвене манифестације у циљу очувања српског етничког и верског идентитета у Америци. За разлику од комерцијалних осигуравајућих компанија, Српски народни савез је непрофитна организација која свој доходак улаже у очување српске културе и традиције више од 100 године – истиче Растовић.

У том дугачком историјском ходу, Савез је организовао бројне догађаје, а неке манифестације трају и до данашњих дана. Како објашњава наш саговорник, сваке године непрекидно од 1936. Савез организује најстарији српски кошаркашки турнир у Америци, као и зимски и летњи голф турнир и такмичење у куглању. Манифестацију „Три српска дана“, која се од 1917. године одвија у Питсбургу, управа овог града 2016. прогласила је најстаријом етничком манифестацијом. Покренуо је, иначе, Михајло Пупин како би сакупио хуманитарну помоћ за српску децу која су била у сиротишту током и након  Првог светског рата. Савез организује и фестивал српског филма, а у новембру прошле године, у сарадњи са канцеларијом Републике Српске за сарадњу, трговину и инвестиције приредили су изложбу „Јасеновац: неизговорени геноциди и холокауст, 1941 – 1945” у америчком Конгресу у Вашингтону.

– Ове године смо организовали „Српску ноћ” у кошаркашкој арени у Кливленду како би подржали нашег кошаркаша Николу Јокића који игра за Денвер нагетсе. Дошао је велики број наших људи да подржи Јокића и српско фолклорно друштво „Морава” из Кливленда које је наступило на препуном стадиону. На стадиону се орило „Никола, Никола” и „Србија, Србија”. Чланови групе „Морава” су носили натпис „Не дамо наше светиње“ у знак подршке одбране српских светиња у братској Црној Гори – напомиње Растовић.

Традиционално, сваке године дају подршку и Новаку Ђоковићу на његовој америчкој лењтој турнеји, а најбољи српски тенисер је и њихов почасни члан. Гласило Савеза, „Американски Србобран”, излази два пута месечно, а од тридесетих година прошлог века, уз српску ћириличну, има и енглеску секцију.

– Познати српски писци су дали свој допринос нашем листу: Милош Црњански, Иво Андрић, Јован Дучић, Десанка Максимовић, Војислав Илић, Милан Ракић, Чарлс Симић, Васко Попа... Објављени су интерјвуи са познатим српским научницима и проналазачима Михајлом Пупином и Николом Теслом као и са спортистима као што је Новак Ђоковић. Новине су проглашена за ‘најбоље новине’ на братском конгресу државе Пенсилваније 2001. године – наводи Милош Растовић.

У последњих осам година, како додаје, Српски народни савез је помогао да се сакупи и донира више од 1.5 милиона долара српским православним црквама, дечијим црквеним камповима, хуманитарним организацијама као што је „Лајфлајн Чикаго“, културним друштвима и у друге сврхе.

– Одазивамо се позивима када се сакупља помоћ за матицу. Ове године смо даривали стипендије ученицима и студентима на колеџима и универзитетима у вредности око 78 хиљада долара и тако помагали школовање наших чланова – истиче Растовић.

Борба против нациста

Савез Срба у Америци дао је свој допринос борбама у оба светска рата. Велики број Срба из САД добровољно је отишао да брани отаџбину у Првом светском рату. Више од половине њих се никада није вратило породицама које су остале на америчком континенту. Такође, чланови Савеза су 1943. прикупили средства и купили авион бомбардер који је поклоњен америчкој војсци да се бори против нациста. Авион је назван „Амерички Србин”, подсећа наш саговорник.

Извор: Политика


SA

 

People Directory

Bishop Damaskin (Grdanički)

The vacant episcopal post of the American-Canadian Diocese was filled on June 22, 1938 at the Regular Session of the Holy Assembly of Bishops of the Serbian Orthodox Church. Elected as its second Diocesan Hierarch was Bishop Dr. Damaskin (Grdanicki) of Mukachevo and Priashevo.

Bishop Damaskin was born in Leskovac in 1892. He graduated from the nine year St. Sava Seminary in Belgrade, while simultaneously attending the Belgrade Music School. After finishing the Seminary, he taught music at the First High School in Kragujevac. Received into the monastic order at Rakovica Monastery by Archimandrite Platon, later martyred as Bishop of Banja Luka, he studied at the St. Petersburg Theological Academy where he received a Master's Degree in Theology in 1917. He then went to Freiburg, Switzerland where he obtained a Ph.D. in Philosophy.

Read more ...

Publishing

Serbian Americans: History—Culture—Press

by Krinka Vidaković-Petrov, translated from Serbian by Milina Jovanović

Learned, lucid, and deeply perceptive, SERBIAN AMERICANS is an immensely rewarding and readable book, which will give historians invaluable new insights, and general readers exciting new ways to approach the history​ of Serbian printed media. Serbian immigration to the U.S. started dates from the first few decades of 19th c. The first papers were published in San Francisco starting in 1893. During the years of the most intense politicization of the Serbian American community, the Serbian printed media developed quickly with a growing number of daily, weekly, monthly and yearly publications. Newspapers were published in Serbian print shops, while the development of printing presses was a precondition for the growth of publishing in general. Among them were various kinds of books: classical Serbian literature, folksong collections, political pamphlets, works of the earliest Serbian American writers in America (poetry, prose and plays), first translations from English to Serbian, books about Serb immigrants, dictionaries, textbooks, primers, etc.

Read more ...