A great man is one who collects knowledge the way a bee collects honey and uses it to help people overcome the difficulties they endure - hunger, ignorance and disease!
- Nikola Tesla

Remember, remember always, that all of us, and you and I especially, are descended from immigrants and revolutionists.
- Franklin Roosevelt

While their territory has been devastated and their homes despoiled, the spirit of the Serbian people has not been broken.
- Woodrow Wilson

Неконвенционалан пут Београдске филхармоније

Турнеја је само средство за остваривање амбициозног циља који се односи на сакупљање новца од дијаспоре у САД, како би се изградила нова концертна сала филхармоније, наводи „Њујорк тајмс”.

„Док многи амерички оркестри бију битку са тешкоћама за опстанак, могли би да размисле о случају Београдске филхармоније, која је морала да превазиђе много веће изазове, од бруталних балканских ратова вођених деведесетих, али и политичких, социјалних и економских потреса који су их пратили”, пише Мајкл Купер, новинар „Њујорк тајмса”, започињући текст о америчкој турнеји Београдске филхармоније, која је завршена синоћ наступом у Карнеги холу у Њујорку.

.

„Била је то 2001. година када је Иван Тасовац постао директор овог оркестра, само две године након бомбардовања Србије, и као што сам каже, тада је буџет за овај оркестар био на нивоу статистичке грешке, уметници су били немотивисани, инструменти у лошем стању, а музичара на сцени често више него публике у сали”, наводи се у чланку „Њујорк тајмса”.

Али, уз оно што Тасовац назива, „годинама напорног рада, суза и зноја, и много смеха”, оркестар се полако изграђивао, и постављао себи све амбициозније, а понекад се чинило и невероватне захтеве.

У тексту се подсећа да је америчка турнеја само средство за остваривање другог амбициозног циља који се односи на сакупљање новца од српске дијаспоре у Сједињеним Америчким Државама, како би се изградила нова концертна сала филхармоније. „Наша сала у Београду је премала за нас”, рекао је Дарко Крстић, који је постављен за директора Београдске филхармоније 2013, када је Иван Тасовац постао министар културе.

„Пут од оркестра који је практично био затворен у доба бомбардовања, до оркестра који је тренутно на америчкој турнеји, остварујући свој сан, јесте доста неконвенционалан. У 2009. години, суочена са озбиљним смањењем буџета, Београдска филхармонија је скренула пажњу на свој лош финансијски положај давањем апсурдних огласа у новинама, у којима је навела да би музичари могли да свирају у вашој кући уз разумну напојницу, уз опаску да имају прикладно одело за сваку прилику.” Господин Тасовац је описао ту кампању као радикалан маркетинг, који је произашао из креативног очаја.

„Када покушавате да достигнете нешто што вам се чини немогућим хумор вам је најјаче оружје”, рекао је Тасовац „Њујорк тајмсу”.

Лист наводи да ће људи којима је слику о Србији формирао „ратоборни национализам” Слободана Милошевића, можда бити заинтересовани да чују да је у претходним сезонама Београдска филхармонија извела серију концерата посвећених прославама Нове године различитих култура (јеврејске, кинеске..), промовишући мултикултурализам, и сарађујући са осталим балканским оркестрима у Хрватској и Словенији. Такође, подсећа да је оркестар ангажовао много више жена диригената од осталих ансамбала у претходним годинама, посвећујући циклус концерата њиховом раду.

„Музичари у оркестру су млади, а њихова просечна старост је испод 40 година. Један од концерт-мајстора оркестра пробио је границу представе о класичној музици сликајући се за српско издање ’Плејбоја’. Упитан да прокоментарише то, Тасовац је рекао да је други концерт-мајстор, који је мушкарац, био спречен да учини исто јер не постоји српско издање часописа ’Плејгерл’”, пише овај лист.

Истакнуто је да је оркестар имао добробити и од дугогодишње сарадње са диригентом Зубином Мехтом, са којим је први пут наступио 1958, и који им је помогао да у претходним годинама набаве боље инструменте.

Америчка турнеја, додаје се у чланку, обухвата концерте у Чикагу, Кливленду, Вашингтону и Њујорку. Истиче се да је на репертоару и део из балета „Охридска легенда” Стевана Христића, оснивача оркестра и њиховог првог шефа-диригента.

У тексту се наглашава и податак да је Иван Тасовац присуствовао првој геј паради, одржаној након четири године, у Београду, и цитирају његове речи да је то недвосмислена потврда начела да људска права имају примат над свим осталим областима. Текст се завршава тиме што је Тасовац изразио наду да ће успех филхармоније инспирисати и остале институције.

Политика


SA

 

People Directory

Milena Kitić

A star of the Belgrade, Yugoslavia Opera, Milena Kitic made her operatic debut in 1989, as Olga in Tchaikovsky's "Eugene Onegin." She performed at the National Theater in Belgrade for 8 years in a wide range of roles: from Rosina in Rossini's "Il Baribiere di Siviglia", Cherubino in Mozart's "Le Nozze di Figaro", Preziosilla in Verdi's "La Forza del destino", Fenena in "Nabucco'', to the title role of Carmen and Principessa de Buillon in Cilea's "Adiana Lecouvreur."

. Read more ...

Publishing

Theological Disambiguations

An Unconventional Handbook of Orthodox Theology

by Rev. Vladan Perisic

Foreword
by Fr John Behr

It is a great pleasure to see this work published, making available some of the most important writings of Fr Vladan Perisic over the last couple of decades available, together in one volume, to an English speaking audience. Fr Vladan’s work is well known in Serbia, and in broader academic and ecumenical circles. But it can now receive the much wider readership that it deserves, and, as a collected volume, its scope, coherence, and significance is sure to receive the recognition it deserves.

The eighteen essays collected here treat diverse topics, from academic theology (and its place in the Church) to questions of life and death, from historically oriented studies, on Sts Ignatius and Gregory Palamas, to contemporary issues, such as human rights and ecology. Each of them is characterized by meticulous scholarship and great insight, clarity of thought and expression.

Read more ...