A great man is one who collects knowledge the way a bee collects honey and uses it to help people overcome the difficulties they endure - hunger, ignorance and disease!
- Nikola Tesla

Remember, remember always, that all of us, and you and I especially, are descended from immigrants and revolutionists.
- Franklin Roosevelt

While their territory has been devastated and their homes despoiled, the spirit of the Serbian people has not been broken.
- Woodrow Wilson

Повратак Тесле међу Американце

Вашингтон – Никола Тесла је поново међу Американцима, овога пута захваљујући новој биографији генијалног научника, која је своју вашингтонску промоцију имала у уторак у Музеју америчке историје, делу престижне „Смитсонијан” институције, у оквиру које је највећи музејски комплекс света.

„Тесла, проналазач електричног доба” је књига од 500 страна чији је аутор Бернар Карлсон, професор на Универзитету Вирџинија и експерт за улогу технологије и иноваторства у америчкој историји.

.

Биографију Николе Тесле је, како је изнео пред око 200 људи који су дошли на промоцију, припремао скоро 15 година, користећи готово све расположиве изворе, а у два маха је грађу прикупљао и у Музеју Николе Тесле у Београду. Издавач је Принстон универзитет, једна од најпознатијих образовних установа света.

Нова биографија, према оценама критичара, „демистификује Теслу”, стављањем његове личности и дела у културни и технолошки контекст краја 19. и почетка 20. века. „Лако је славити Теслу и његову технолошку инвентивност упоређивати са оном Леонарда да Винчија”, рекао је др Карлсон, наглашавајући његов кључни допринос индустријској револуцији, али и упозоравајући на опасност да се на њега гледа као на неку врсту „Супермена”, што он није.

„Желео сам да поставим равнотежу између слављења и критиковања Тесле”, објаснио је свој приступ аутор.

После полусатног излагања и читања уводног дела књиге, повео се жив разговор о многим аспектима Теслине личности и његових изума, а догађај је завршен веома ефектно: приказом на великом платну музејског „Ворнер театра” популарног снимка са „Јутјуба“ у којем ликови два сарадника и ривала – Томас Едисон и Никола – полемишу као репери.

Појава ове књиге и низ промоција које су већ одржане, пре свега на америчким колеџима, потврдили су утисак који је последњих година овде очигледан: да се Тесла враћа међу Американце, пошто је неко време био неправедно „протеран из историје”.

Професор Карлсон је у својој књизи објаснио и овај феномен, приписујући га хладноратовском контексту и чињеници да се Тесла, са својим пореклом, православном вером и ексцентричношћу, поготово после 1904, није уклапао у мит о искључиво америчкој генијалности која је модернизовала свет.

Повратак Тесле данас потврђује и компанија „Тесла моторс” из Силицијумске долине, која је произвела први комерцијално успешан луксузни аутомобил искључиво на електрични погон (наравно, са Теслиним мотором), он је све популарнији у „поткултури” младог света, а крајем априла „Гик вајр”, сајт онлајн технолошке заједнице, организовао је конкурс за избор „највећег гика свих времена” („гик” је иначе сленг за човека који је апсолутно посвећен некој технологији), у којем је гласовима читалаца прво место освојио баш Никола Тесла, у конкуренцији Алберта Ајнштајна, Чарлса Дарвина и Александра Грејама Бела.

На „Јутјубу“ данас претрага имена Тесла” даје око 300.000 видео-записа, а прошле године је у великој онлајн акцији за веома кратко време сакупљенo око 1,4 милиона долара за откуп Ворденклифа, Теслине некадашње лабораторије на Лонг Ајленду.

На 70. годишњицу смрти, 7. јануара ове године, у Њујорку, у хотелу у којем је провео последње године свог живота, одржана је велика комеморативна конференција посвећена његовој оставштини.

Глоса: Крајем априла „Гик вајр”, сајт онлајн технолошке заједнице, организовао је конкурс за избор „највећег гика свих времена” („гик” је иначе сленг за човека који је апсолутно посвећен некој технологији), у којем је гласовима читалаца прво место освојио баш Никола Тесла, у конкуренцији Алберта Ајнштајна, Чарлса Дарвина и Александра Грејама Бела.

М. Мишић
ПОЛИТИКА 26/06/2013


SA

 

People Directory

Sedam generala srpskog porekla

piše: Marko Lopušina

Admiral Stevan Mandarić bio je ratni heroj i osvajač Japana, a Rudolf Ostović sa 35 godina najmlađi američki general i savetnik Kolina Pauela. Tereza Đurić ušla u anale američke vojske - 2008. postala je brigadni general.

SVAKAKO najpoznatiji srpski oficir u Americi bio je admiral Stevan Mandarić. Ovaj potomak naših iseljenika rođen je 1911. u Feniksu. Njegov otac Samojlo Mandarić došao je iz Vrepca u Liki, a majka Sofija rođena je u Slavoniji. Još u srednjoj školi Stevan je postao posvećen vojsci kao "haj skul kadet". Sa 14 godina, tvrdeći da ima 18, priključio se Nacionalnoj gardi. Istovremeno je radio u novinama u Freznou kao reporter. Tri godine kasnije postao je narednik u Nacionalnoj gardi. Bio je jedan od retkih Srba koji su završili Pomorsku akademiju u Anapolisu, u državi Merilend.

Kada je kalifornijski kongresmen Barbur postavio 18-godišnjeg Stevana Mandarića u američku Pomorsku akademiju 1929. godine, niko nije mogao zamisliti šta će sve tog mladića čekati u tri decenije dugoj pomorskoj karijeri.

Read more ...

Publishing

My Brother's Keeper

by Fr. Radovan Bigovic

Rare are the books of Orthodox Christian authors that deal with the subject of politics in a comprehensive way. It is taken for granted that politics has to do with the secularized (legal) protection of human rights (a reproduction of the philosophy of the Enlightenment), within the political system of so-called "representative democracy", which is limited mostly to social utility or to the conventional rules of human relations. Most Christians look at politics and democracy as unrelated with their experience of the Church herself, which abides both in history and in the Kingdom, the eschaton. Today, the commercialization of politics—its submission to the laws of publicity and the brainwashing of the masses—has literally abolished the "representative" parliamentary system. So, why bother with politics when every citizen of so-called developed societies has a direct everyday experience of the rapid decline and alienation of the fundamental aspects of modernity?

In the Orthodox milieu, Christos Yannaras has highlighted the conception of the social and political event that is borne by the Orthodox ecclesiastical tradition, which entails a personalistic (assumes an infinite value of the human person as opposed to Western utilitarian individualism) and relational approach. Fr Radovan Bigovic follows this approach. In this book, the reader will find a faithful engagement with the liturgical and patristic traditions, with contemporary thinkers, Orthodox and non-Orthodox, all in conversation with political science and philosophy. As an excellent Orthodox theologian and a proponent of dialogue, rooted in the catholic (holistic) being of the Orthodox Church and of his Serbian people, Fr Radovan offers a methodology that encompasses the above-mentioned concerns and quests.